ATARI 130XE Web-Server

Hardcoreowa opowiastka, czyli magnetofon i STD 600bps. Podejście pierwsze z zapisem "xexów"

... Magnetofon ... cóż, taki może powrót do korzeni ale - może warto czasem z nostalgii wrócić do czasu w którym włączająca się lodówka inicjowała wydarzenia niekoniecznie pożądane. Mowa oczywiście o komunikacie, którego treści lepiej głośno nie wypowiadać .... BOOT ERROR ... ughh ;).

Ok, ale nie o tym tutaj będzie mowa i mam nadzieję, że tego rodzaju zdarzeń będzie jednak niewiele. Ostatnio - po latach coś mnie "naszło" i postanowiłem odkurzyć nieco temat i "ponagrywać" jakieś taśmy.... No dobra, ale jak. Po tak długim okresie czasu trzeba było zorganizować całe środowisko od zera w zasadzie, a przyznać trzeba że w oprogramowaniu narzędziowym przez ostatnie 30 lat zmieniło się w zasadzie wszystko. Ale dobra, konstrukcja tutaj potrzebna to w prostym wydaniu loader i jakiś plik wykonywalny czyli - dla przykładu kultowy loader binarek "wykrzyknik", oraz (po testach) wybór padł na NCOPY Avalonu. Na początek dobre i to. Programem NCOPY nagrywamy na taśmę loader, następnie plik wykonywalny.

Jeśli uruchamiamy NCOPY spod Sparta DOS X i mamy na podorędziu jakiś dysk twardy i milion partycji, to należy pamiętać że przy odczycie pliku wspomniany kopier odwołuje się do dysku D1:. Nie jest to problem, gdyż przy pomocy np. polecenia SWAP zamieniamy sobie pożądane Dx: miejscami. Czyli, mając dane do zgrania na dysku J: - wykonujemy SWAP J,A. Można też np. programem pokroju EDDY namierzyć w NCOPY wpis o "D1:" i jedynkę zamienić na drive w przedziale A-O i z odpowiedniego dysku odpalać program. Obsługę NCOPY każdy bez problemu sobie "rozkmini" w kilkadziesiąt senund ;)


Turbo 2600 firmy "SZOK"

W przygotowaniu mam też prawdopodobnie kompletne wydanie oprogramowania do TURBO 2600 firmy "SZOK", soft transmitowany onegdaj za pośrednictwem Radiokomputera. Kasetę znalazłem ostatnio .. po 30 latach leżakowania w szafie ;) Odzyskiwaniem częściowo uszkodzonego zapisu zajmuje się kolega Voy, prace trwają. Na chwilę obecną mogę udostępnić program - kopier do zapisu w długich blokach, oraz z podwyższonym bitrate. Lub też standardowym.

Plik zapisany w bootowalnym ATR w formacie Sparta DOS (format 2.1), cóż - kopier ładuje się od $700.

A co tym można? Zmienić prędkość zapisu danych, czyli wybór 600, 800, 1300 i 2600bps. Teoretycznie 1300 i 2600 wymagają dodatkowego interface'u (jeśli ktoś ma jakieś dane na ten temat, to proszę o kontakt!), więc wybieramy pomiędzy 600 a 800bps. Jedynym magnetofonem który potrafił względnie stabilnie działać na 1300bps bez przeróbki jest XC11. Na koniec wybieramy tryb zapisu - interesuje nas opcja "T", czyli zapis loadera systemu Turbo 2600 i interesujących nas danych. Czyli kopiujemy tu "xexa" zapisanego wcześniej programem NCOPY. Program zapisuje dane w tzw. DŁUGICH BLOKACH.

Dobrej zabawy!!!